Startsidan Sveriges Marknadsförbund
Söndag 1 Augusti 2010
       Tendens Special
       Utmärkelser
       Seminarier/Utbildningar
       Pressrum
       Leverantörsguiden
       Marknadsföreningar
       Kalendarium
       Bildarkiv
       TS Medlem
       TS Förening
       Miljö

Stipendier

Fonden för Exportuveckling utlyser varje år ett antal stipendier för forskningsprojekt inom området "metodutveckling i internationell marknadsföring".

Syfte


Fondens syfte är att stödja svensk företagssamhet med hjälp av stipendieverksamhet och att uppmuntra svensk företagsamhet till ökade exportansträngningar.

Syftet är dessutom att få fram bra studier av allmängiltig karaktär, det vill säga att många kan ha direkt nytta av materialet.

Medstiftare


Sveriges Marknadsförbund är medstiftare till Fonden för Exportutveckling. Övriga stiftare är Sveriges Allmänna Exportförening, Handelskammar Förbundet, Föreningen Företagsekonomiska Institut 1888 och Mercuri Schartauanerna.

Ansök


Stipendier kan sökas till forskningsprojekt gällande metodutveckling i internationell marknadsföring. Ansökan skall vara inne 1 april varje år.

Studiens målsättning, tids- och kostnadsplaner med mera bör beskrivas. Beloppet varierar beroende på akademisk nivå, men även C- och D-uppsatser kan erhålla en mindre summa, om ämnet är intressant. Stipendier ges inte för egna studier i utlandet , eller för mycket företagsnära projekt, som bör vara stöttade av företaget i fråga. Förra året delades totalt ca. 100.000 kr ut.

Kontakta Sveriges Marknadsförbund om du har några frågor, tel 08-21 58 63.

För mer information och ansökningsblankett se även Fonden för exportutveckling

Sveriges Marknadsförbund, Sveavägen 17, 5tr, 111 57 Stockholm, Tel. 08-21 58 63, Fax 08-21 58 19
Medlemsinloggning: